Choose a sailing area
Region
Departure
Cruise length
Age of the unit
from 0 to10 years
Unit length
from 2 to 10 ft
from 2 to 10 m
Berths
from 2 to 10
Cabins number
from 2 to 10
Number of toilets
from 2 to 10
Unit type
Any
Yacht type
Price in EUR

Galapagos Islands - yacht charter, tourist guide, descriptions, routes, photos

Yacht charter Galapagos Islands Galapagos Islands Wyspy Galapagos znane są pod wieloma nazwami. Ich oficjalne, hiszpańskie określenie "Archipelago de Galápagos", albo "Islas Galápagos" pochodzi od słowa "galápago", czyli żółw, który jest przy okazji jednym z najważniejszych mieszkańców tych wysp i jednocześnie ich symbolem. Mniej popularna nazwa to "Archipelago de Colon", nadana na cześć odkryć Krzysztofa Kolumba. Jednak najlepiej odzwierciedla charakter archipelagu określenie nadane przez kapitana Diego de Rivandeira. Uważał on, że wyspy dryfują po morzu, więc nadał im przydomek „Las Encantadas", czyli zaczarowane wyspy, który z pewnością do nich pasuje najlepiej.

Here you can check the yacht charter offers in the country: Galapagos Islands »

Należące do Ekwadoru wyspy Galapagos leżą rozrzucone na Pacyfiku, na wysokości równika, ok 960km² na zachód od wybrzeża Ameryki Południowej. Archipelag Galapagos składa się z ponad 100 wysp. Większość z nich to malutkie wysepki o powierzchni mniejszej nawet niż 1 km², a także wynurzające się skały, które tak naprawdę są wyspami będącymi dopiero w procesie tworzenia . Przeważająca ich ilość nie jest nawet zamieszkana. Jednak największe znaczenie, nie tylko pod względem powierzchni (ponad 10 km²), ma 13 wysp. To zdecydowanie ważne punkty na turystycznej mapie Pacyfiku.

Historia Wysp Galapagos sięga XV wieku. Wtedy to panamski biskup podróżujący do Peru zobaczył wyłaniające się z morskich otchłani wzgórza i przypadkiem przybił do brzegu jednej z wysp. Na pewno ogromne wrażenie zrobiły na nim wielkie żółwie, legwany i dziwaczne ptaki, które opisał później w swoich sprawozdaniach. Jednak dopiero w 1832 r. wyspami zainteresowano się powtórnie i przyłączono je do Ekwadoru. Prawdziwy rozgłos otrzymały właśnie w XIX w. za sprawą Karola Darwina, który badał tam nie tkniętą przez ewolucję endemiczną faunę.

Wyspy Galapagos mają pochodzenie wulkaniczne. Pierwsze z nich powstały nawet 5 milionów lat temu, a najmłodsze tworzą się jeszcze dziś. Ważnym jest fakt, że archipelag nigdy nie był połączony z Ameryką Południową, dzięki czemu występuje tam wiele osobliwych gatunków roślin i zwierząt. Brakuje tam również gatunków charakterystycznych dla Ameryki Południowej, co sprawia, że można mówić o niezwykłej oryginalności środowiska naturalnego. Świadczą o tym przede wszystkim występujące tylko tam, badane przez Karola Darwina endemiczne gatunki. Najważniejszym z nich jest, jak sama nazwa mówi, ogromny żółw słoniowy, a także inne, takie jak: legwan lądowy, morski oraz z Santa Fe, pingwin równikowy, nielotny kormoran galapaski, zięby.

Ze względu na niezwykle ciekawe gatunki, wyspy te wymagają szczególnej opieki. 97,5% ich powierzchni objęte jest ochroną Parku Narodowego Galapagos (powstałego w 1959 r.). Cenne są również wody Oceanu Spokojnego, oblewające wyspy Galapagos, które zostały ogłoszone w 1986 r. Morskim Rezerwatem. Te dwie formy przyrody zostały wpisane razem na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Galapagos charakteryzują dwie pory roku: sucha (trwająca od lipca do grudnia) i deszczowa (trwająca od stycznia do czerwca). Wpływ zimnego Prądu Peruwiańskiego powoduje, że mimo położenia wysp na równiku panuje tu klimat równikowy chłodny i suchy. Zimny prąd morski sprawia, że upały nie są tu tak dokuczliwe, a temperatura powietrza rzadko przekracza 27°C w ciągu dnia. Jeśli chodzi o żeglowanie, nie można raczej wymienić najbardziej sprzyjającego okresu. Podobna pogoda utrzymuje się tu przez cały rok, dzięki czemu sezon żeglarski trwa bez przerwy. Każdy, kto już był na Galapagos, z pewnością potwierdzi, że najlepszą formą zwiedzenia tego miejsca jest opłynięcie „zaczarowanych wysp”. To niewątpliwie doskonały sposób, aby zobaczyć przyrodnicze atrakcje, jakich nie znajdziemy nigdzie indziej na świecie!


Porty / Mariny

Santa Cruz (Indefatigable), której nazwa została nadana po Świętym Krzyżu jest drugą co do wielkości wyspą archipelagu. Ma ona obszar 986 km² i maksymalną wysokość 864 m n.p.m. Na wyspie mieszka największa ludzka populacja w archipelagu i kumuluje się ona w mieście Puerto Ayora. Co bardzo ważne, mieści się tu stacja biologiczna Charles Darwin Research Station (CDRS) i główne biuro Parku Narodowego Galápagos. W CDRS podhodowuje się małe żółwie słoniowe, aby potem wprowadzić je do ich naturalnego środowiska. Na wzgórzach wyspy sławnych z tuneli lawy przebiega bujna wegetacja. Żółwie żyją tu w dużej ilości. Na Santa Cruz istnieje również kilka ciekawych miejsc do trekkingu: Las Grietas, Tortuga Bay,The Beach of Garrapatero.


 


Puerto Ayora to chyba najważniejszy port na wyspach, ulokowany na Isla Santa Gruz. Chociaż to miasto archipelagu Galapagos jest najczęściej odwiedzanym przez turystów, większość z nich jest tu tylko przejazdem. Podróżni chętnie oglądają Lonesome George (150-letniego żółwia, ostatniego ze swojego gatunku) w Darwin Station. Jednak ci szczęściarze, którzy zatrzymają się jeszcze na chwilę, mogą odkryć, że Puerto Ayora jest znacznie ciekawsze. W rzeczywistości jest to tętniące życiem miasto nad morzem oferujące dania kuchni międzynarodowej, hotele nad oceanem, bary pod otwartym niebem, szkoły nurkowania i butiki w alejach. Dla poszukiwaczy przygód warto wspomnieć, że okolice Puerto Ayora są najpiękniejszymi miejscami do nurkowania.i.


 

 
Isabela (Albemarle) to największa z wysp archipelagu Galapagos, mająca powierzchnię 4 640 km². Położona jest ona w odległości ok. 1000 km od wybrzeża kontynentalnego. Swoją nazwę zawdzięcza Królowej Izabeli, która sponsorowała podróż Kolumba. Kształtem wyspa przypomina Półwysep Apeniński. Jest długim na 120 km grzbietem, jak gdyby przyklejonych do siebie 4 czynnych stożków wulkanicznych. Najwyższy z nich - Wolf wznosi się 1,707 m n.p.m. Na wyspie żyją pingwiny, kormorany, legwany morskie, pelikany, głuptaki, myszołowy galapagoskie i gołębie galapagoskie. Na brzegach kraterów wulkanów można spotkać legwany lądowe, żółwie słoniowe, oraz zięby Darwina. Największą miejscowością na wyspie jest Puerto Villamil. Podobnie jak na Santa Cruz, również tu warto zorganizować ciekawą wyprawę trekingową, którą najlepiej rozpocząć od pięknych, białych plaż.

Baltra (SouthSeymour) to bardzo mała wyspa, jednak nie mniej ważna od wcześniejszych. Bowiem to właśnie na niej znajduje się główne lotnisko archipelagu. Zbudowane zostało one podczas II wojny światowej przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych, by patrolować Kanał Panamski. Żyjące tu legwany lądowe wprowadzono ponownie po tym, jak rodzima populacja wygasła podczas pobytu wojsk amerykańskich. Na wyspie można też spotkać legwany morskie i żółwie morskie.


 

 Ciekawostki i porady

 • W związku z ociepleniem klimatu, wyspie z unikalną florą i fauną grozi ekologiczna katastrofa.
   
 • Podróżujący po przyjeździe przechodzą przez urząd imigracji. Goście muszą przedstawić paszport Ekwadoru lub wizę, a także zapłacić 100 dolarów za wstęp do parków i podatek "wyspowy". Można zapłacić czekiem podróżnym lub gotówką, natomiast karty kredytowe nie są akceptowane. Jeśli posiada się "censo" (dowód osobisty dla obcokrajowców) łączna opłata wynosi tylko 25 dolarów.
   
 • Nurkowie powinni pamiętać, że najbliższa komora dekompresyjna jest w Guayaquil.
   
 • Wszyscy turyści powinni uważać na swoje zdrowie, gdyż dostęp do służby medycznej jest ograniczony.
   
 • Na obrzeżach miasta Puerto Ayora, można znaleźć sławną siedzibę i stacje badawczą Karola Darwina - Charles Darwin Research Station.
   

 

OUR BRANDS