Search criteria

2 years or less
3 - 4 years
5 - 6 years
7 - 8 years
9 - 10 years
more than 10 years
less than 10 m
10 - 12 m
13 - 15 m
16 - 18 m
more than 18 m
4 berths or less
5 - 6
7 - 8
9 - 10
11 or more berths
1 cabin
2 cabins
3 cabins
4 cabins
5 cabins
6 or more cabins
1 toilet
2 toilets
3 toilets
4 toilets
5 or more toilets
sailing yacht
luxury yacht
catamaran
motorboat
houseboat
gullet
insurance of security deposit
only on-line
only promotions

Mozambique - yacht charter, tourist guide, descriptions, routes, photos

Yacht charter Mozambique Wciąż nieodkryte przez żeglarzy i turystów miejsce na wspaniałe i jedyne w swoim rodzaju wakacje pod żaglami. Jeśli szukasz czegoś niepowtarzalnego i oryginalnego, to najlepszym wyborem będzie Mozambik.

Mozambik to jedno z najbardziej znanych państw afrykańskich, położone w południowo-wschodniej Afryce na wysokości Madagaskaru. Graniczy z RPA, Suazi, Tanzanią, Malawi, Zimbabwe i Zambią. Na tereny obecnego Mozambiku w 1498 dotarł portugalski odkrywca i podróżnik Vasco da Gama. W 1505 Portugalczycy założyli pierwsze osady w pobliżu dzisiejszego miasta Beira. W XVI wieku na wybrzeżu powstawały dalsze portugalskie osiedla. W 1609 utworzono kolonię, która stała się głównym portugalskim ośrodkiem handlu niewolnikami. W 1975 Mozambik uzyskał niepodległość. Wysoki wskaźnik emigracji białych mieszkańców, gospodarcze uzależnienie od RPA, poważne susze i wojna domowa przyczyniły się do spowolnienia rozwoju kraju, który stał się jednym z najbiedniejszych państw świata.

Mozambik leży w strefie klimatu podrównikowego, z porą deszczową w okresie od października do marca/kwietnia i z porą suchą w okresie od maja/kwietnia do września/października. Roczna suma opadów atmosferycznych waha się od 500 mm na południu do 1500 mm na północy kraju. Temperatura powietrza na wybrzeżu od maja do listopada waha się w granicach 24°C - 27°C i jest to najlepszy okres na pobyt w tej części Afryki. Wybrzeże morskie w okresie od września do maja nawiedzane jest przez cyklony tropikalne.

Długa linia brzegowa nad Oceanem Indyjskim o długości 2470 km stanowi dawne miejsce przyłączenia dzisiejszego Madagaskaru. Wody przybrzeżne nie są najżyźniejsze, ale i tak rybactwo stanowi główny sposób zarabiania na życie w Mozambiku i jest dźwignią gospodarki. Bezsporną kwestią są mozambickie plaże - przepiękne i dzikie.

Rejsy z miejscową załogą odbywają się na katamaranach Leopard 40 i Leopard 47 w kierunku archipelagów Bazaruto, Quirimbas i Pemba oraz Mafia, Zanzibir. Cena obejmuje usługę załogi, pełne wyżywienie, transfer na trasie lotnisko-katamaran-lotnisko, opłaty portowe oraz koszty paliwa, wody i gazu.


Miasta / Porty / Mariny / Kotwicowiska

Archipelag Bazaruto - największy morski Park Narodowy na terenie Oceanu Indyjskiego. Zlokalizowany jest w południowej części Mozambiku na wysokości archipelagu wysp Bazaruto i Benguerra. Park posiada bogatą faunę i florę: ponad 2000 gatunków ryb, 127 gatunków korali czy 5 gatunków morskich żółwi. Znajduje się tutaj największe skupisko diugoni, nazywanych przez pierwszych żeglarzy "nimfy wodne".

Archipelag Quirimbas - najsłynniejszą i największą wyspą archipelagu jest Ibo. Rozwijała się jako muzułmański port handlowy. Vasco da Gama rzekomo zatrzymał się na wyspie w roku 1502. Wyspę ufortyfikowali Portugalczycy w roku 1609. Sama wyspa nie grzeszy może pięknymi plażami, ale ma swoisty klimat - piaskowe uliczki, stare zapuszczone portugalskie budynki i place oraz wszechpanująca cisza i spokój. Drugim ciekawym miejscem jest wyspa Matemo, leżąca na północny wschód od wyspy Ibo, około 100 km od miasta Pemba. Ma powierzchnię około 24 kilometrów kwadratowych, znajdują się na niej gaje palmowe i plaże. Niektóre piaszczyste wysepki pojawiają się tylko w czasie odpływu.


Ciekawostki i porady

 • Samolotem do Mozambiku dotrzeć można m. in. z Paryża, Lizbony, Johannesburga i Harare. Poza tym pociągiem dojechać można z RPA, Malawi i Zimbabwe, a autobusem m. in. z Johannesburga i Durbanu.
   
 • Metical jest oficjalną walutą Mozambiku, wprowadzoną w 1976 roku, w zastępstwie portugalskich escudo. Jeden metical dzieli się na 100 centavo. Najlepiej zabrać ze sobą amerykańskie dolary i wymienić je w większości banków bez dodatkowej marży.
   
 • Obywatele polscy udający sie do Mozambiku musza posiadać ważną wizę pobytowa (kara za brak wizy to równowartość około 518 USD). Wizę najłatwiej uzyskać na granicy (port lotniczy). Ważność paszportu powinna przekraczać o sześć miesięcy termin wygaśnięcia wizy.
   
 • Największe zagrożenie zdrowotne stanowią AIDS i malaria. Dostęp do opieki medycznej oraz jej poziom są dobre. Usługi są opłacane gotówką, czekiem, kartą płatniczą lub akceptowane są rozliczenia z zakładami ubezpieczeń.
   
 • Mozambiku nie można określić jako miejsce niebezpieczne - poziom przestępczości nie jest większy niż w wielu europejskich państwach. Od zakończenia wojny domowej nadal występują miejsca zaminowane, jednak rejony te są oznakowane i tymczasowo uznane za nieużytki. Można powiedzieć, że dotyczy to tylko osób podróżujących z dala od utartych szlaków i głównych dróg. Najlepiej zawsze zasięgnąć rady u ludzi mieszkających w danej okolicy. Zwyczajne środki ostrożności stosowane w większości afrykańskich stolic zupełnie wystarczą.
   
 • Do najciekawszych świąt i wydarzeń należą:

  > Luty (3): Dzień Bohaterów Mozambiku,
  > Kwiecień (7): Dzień Kobiet Mozambiku,
  > Czerwiec (25): Dzień Niepodległości - święto narodowe,
  > Listopad (30): ustanowienie konstytucji w 1990 roku,
  > Wrzesień (7): Dzień Zwycięstwa,
  > Październik (7): Dzień Pokoju i Pojednania,
  > Grudzień (25): Dzień Rodziny - odpowiednik Bożego Narodzenia.