Search criteria

2 years or less
3 - 4 years
5 - 6 years
7 - 8 years
9 - 10 years
more than 10 years
less than 10 m
10 - 12 m
13 - 15 m
16 - 18 m
more than 18 m
4 berths or less
5 - 6
7 - 8
9 - 10
11 or more berths
1 cabin
2 cabins
3 cabins
4 cabins
5 cabins
6 or more cabins
1 toilet
2 toilets
3 toilets
4 toilets
5 or more toilets
sailing yacht
luxury yacht
catamaran
motorboat
houseboat
gullet
insurance of security deposit
only on-line
only promotions

Tajwan - yacht charter, tourist guide, descriptions, routes, photos

Yacht charter Tajwan Miejsce z cudowną przyrodą, pięknymi jeziorami między malowniczymi górami, skalistym wybrzeżem oraz parkami narodowymi pełnymi niesamowitych skalnych formacji.

Tajwan (Republika Chińska) Państwo nieuznawane przez większość społeczności międzynarodowej, leżące w południowo-wschodniej Azji na wyspie Tajwan (dawniej Formoza) u wybrzeży Chińskiej Rrpubliki Ludowej. Tajwan składa się z dużej wyspy zwanej Tajwanem i 21 przybrzeżnych wysp wchodzących w skład Archipelagu Peskadorów.

Tajwan cechuje się stosunkowo ciepłym klimatem - temperatury na ogół są wysokie, jeśli chodzi o tereny nizinne i przedgórza. Zimą średnie temperatury wynoszą 15 °C (na południu temperatury dochodzą do 20 °C), latem jest gorąco i średnie temperatury wynoszą 28 - 30 °C. Jednocześnie Tajwan jest bardzo wilgotną i deszczową wyspą. Największe opady notuje się latem, podczas gdy zimy są suche i słoneczne. Charakterystyczną cechą klimatu są huragany, które w Azji są nazywane tajfunami. Okres występowania tajfunów przypada na koniec lata i początek jesieni. Tajwan rocznie nawiedza od trzech do czterech tajfunów.

Stolicą wyspy jest miasto Tajpej, które przyciąga miłośników sztuki orientalnej z całego świata. Warte odwiedzenia jest National Palace Museum, z wielkimi zbiorami sztuki chińskiej, ocalonymi z Zakazanego Miasta. Warto odwiedzić również mauzoleum powstałe po śmierci prezydenta Chiang Kai-sheka. W stolicy znajduje się także jeden z najsłynniejszych na świecie wieżowców, Taipei 101. Budynek nawiązujący wyglądem do bambusowej tyczki, 101 pięter, a piętrowe windy wjeżdżają na górę z prędkością 60 km/h. Na 89 oraz 91 piętrze znajdują się platformy widokowe. Drapacz chmur posiada specjalną konstrukcję chroniącą przed trzęsieniami ziemi i tajfunami.

Zwiedzając Tajpej warto wybrać się na jeden z nocnych targów, najpopularniejsze to Shilin i Hwahsi. To znajdujące się pośród wąskich uliczek skupiska sklepików, handlarzy i restauracyjek, tętniące życiem do późnych godzin nocnych.

Jednak bogactwo Tajwanu to przyroda. Połowa obszaru Tajwanu pokryta jest lasem. Najpiękniejsza roślinność występuje w górach – wiecznie zielone drzewa, lasy bambusowe i palmy. Do najbardziej atrakcyjnych przyrodniczo miejsc należą Yangmingshan – park z licznymi źródłami siarczanowymi, jeziorami i rzekami (oddalony od Tajpej ok. 40 minut jazdy autobusem); Wulai z gorącymi źródłami i wodospadami oraz Sitou – leśny park rekreacyjny z bardzo bogata roślinnością.

Ciekawostki i porady

- Wyspa jest terenem intensywnej aktywności sejsmicznej - niewielkie wstrząsy (do 5 stopni) występują na porządku dziennym. Ulewne deszcze podczas tajfunów (nawet do 1000 mm w ciągu doby), które najczęściej występują od kwietnia do października, powodują osuwanie się ziemi, gwałtowny przybór wód w potokach i rzekach oraz powodzie. Podczas tajfunu nie należy wychodzić na zewnątrz, bądź w przypadku konieczności wyjścia - zachować szczególne środki ostrożności z uwagi na obfite deszcze i bardzo silne wiatry. Zaleca się słuchanie komunikatów nadającej w języku angielskim miejscowej stacji radiowej International Community Radio Taiwan (ICRT) - FM 100,7 MHz (Tajpej i Kaohsiung), FM 100,1 MHz (Taichung), FM 100,8 MHz (Chiayi), bądź online.

- Utrata paszportu powinna być zgłaszana na posterunku policji w miejscu, gdzie miało miejsce zdarzenie, a następnie w Warszawskim Biurze Handlowym w Tajpej, gdzie można starać się o wydanie nowego dokumentu paszportowego. W ramach działalności konsularnej WBH upoważnione jest m.in. do pełnej opieki konsularnej nad obywatelami polskimi przebywającymi na Tajwanie, wydawania paszportów (biometrycznych i tymczasowych), wydawania wiz dla obcokrajowców, legalizacji dokumentów oraz pozostałych czynności z zakresu obywatelstwa i stanu cywilnego.

- Obowiązujący na Tajwanie kodeks karny przewiduje wyjątkowo surowe kary (z karą śmierci włącznie) za przemyt, handel oraz posiadanie substancji odurzających (narkotyków).

- Tajwan jest miejscem bardzo bezpiecznym, o niskiej przestępczości pospolitej. Nie odnotowano tutaj dotychczas ataków terrorystycznych. Tajwańczycy są ogólnie uprzejmi i uczciwi, z bardzo pozytywnym nastawieniem do obcokrajowców.

- W lokalnych wydziałach policji działają sekcje dla cudzoziemców, które zatrudniają funkcjonariuszy mówiących po angielsku; numery telefonów w większych miastach Tajwanu: Tajpej (02) 25566007, Kaoshiung (07) 2154342, Tainan (06) 2229704, Taichung (04) 3273875, Taitung (089) 334756, Pingtung (08) 7336283.