Choose a sailing area
Departure
Cruise length
Age of the unit
from 0 to10 years
Unit length
from 2 to 10 ft
from 2 to 10 m
Berths
from 2 to 10
Cabins number
from 2 to 10
Number of toilets
from 2 to 10
Unit type
Any
Yacht type
Price in EUR

Czarteru jachtu dla rodzin z dziećmi - porady i wskazówki

Czarteru jachtu dla rodzin z dziećmi - porady i wskazówki Zastanawiasz się, czy żeglowanie z dziećmi to na pewno dobry pomysł? Chcesz wiedzieć, czy rejsy rodzinne bardzo różnią się od tych organizowanych wyłącznie z dorosłymi? Jeśli zmagasz się z tego rodzaju wątpliwościami, przeczytaj poniższy artykuł. Zawiera on wiele praktycznych informacji, które pomogą ci podjąć trafne decyzje i zapewnić wszystkim bezpieczne, beztroskie wakacje pod żaglami.

Rejsy rodzinne – o czym należy pamiętać?

Każdego roku wielu żeglarzy decyduje się na żeglowanie z dziećmi – a to pozwala żywić nadzieję, że tego rodzaju rejs może być naprawdę udany. Oczywiście, będzie on wymagał poczynienia odpowiednich przygotowań oraz przemyślenia paru istotnych kwestii.

Poniżej znajdziesz krótką listę zagadnień, które należy rozważyć przed wyruszeniem w rodzinny rejs:

 1. Kiedy zacząć żeglowanie z dziećmi?
 2. Jaki akwen wybrać na początek?
 3. Czym zająć małych żeglarzy?
 4. Jak bezpiecznie żeglować z dziećmi?

Żeglowanie z dziećmi – kiedy zacząć?

Należy pamiętać, że nie ma tu ściśle określonej granicy wieku. To, kiedy przychodzi odpowiedni moment na pierwszy rodzinny rejs, zależy bowiem od charakteru dziecka oraz chęci rodziców.

Istnieją mali żeglarze, którzy nie potrafią jeszcze chodzić – a mimo to świetnie radzą sobie na pokładzie. Zdarza się, że zabranie bobasa w rejs bywa logistycznie dużo prostsze, niż ogarnięcie ruchliwego przedszkolaka, czy zbuntowanego nastolatka.

Jako rodzic dobrze znasz swoje dzieci i wiesz, jakie mają usposobienie – jeśli zatem uznasz, że dany moment jest odpowiedni, by wdrożyć w życie rejsy rodzinne, to z pewnością masz rację.

Jaki akwen wybrać?

Na żeglowanie z dziećmi (zwłaszcza gdy będzie to dla nich pierwszy kontakt z wodą) powinno się wybierać akweny, nazwijmy to... wakacyjne. Innymi słowy, planując rejsy rodzinne, nie należy stawiać na ambitne pływanie przy sztormowych wiatrach, dużej fali i braku innych atrakcji poza obsługą lin czy żagli.

Mając dzieci na jachcie, lepiej jest wybrać akwen, który oferuje:

 • stabilną pogodę,
 • rozbudowaną infrastrukturę (pralki, restauracje),
 • krótkie przeloty pomiędzy portami (3 godziny to maksimum),
 • atrakcje na lądzie.

Dlaczego to takie ważne? Z kilku powodów; przede wszystkim pamiętaj, że żeglowanie z dziećmi wymaga dostosowania się do ich sposobu patrzenia na świat. Dobra pogoda to podstawa – deszcz, wiatr i fale mają oczywiście swój urok, ale znacząco ograniczają pole manewru jeśli chodzi o przyjemne spędzanie czasu.

Dwie lub trzy godziny żeglowania to dla dzieciaków bardzo długo – a jeśli przez ten czas będą grzeczne, należy im się nagroda w postaci wyjścia na lody czy plażę. Dzięki temu pożeglujesz pewnie mniej – ale za to sprawisz, że wszyscy zachowają z wakacji wyłącznie dobre wspomnienia.

Kiedy dzieci na jachcie się nudzą...

…to dorośli mają problem. Znudzony dzieciak będzie marudził, plątał się pod nogami i ogólnie psuł atmosferę. Należy zatem zadbać o to, by miał co robić – i tu otwiera się pole do manewru dla ciebie.

Jeśli płyniesz z maluchem, zabierz z domu wszystko to, co ułatwi mu (i tobie) życie na wodzie, a więc:

 • ulubioną przytulankę,
 • puzzle,
 • planszówki,
 • książeczki,
 • kredki i kolorowanki,
 • zabawki do wody,
 • jakąś niespodziankę – będzie to twój as w rękawie na tzw. czarną godzinę.

Pamiętaj też, że rejsy rodzinne to doskonała okazja do międzypokoleniowej integracji. Dzieci na jachcie mogą przecież wraz z dorosłymi brać udział pracach żeglarskich: sterować, klarować liny, szykować posiłki, rzucać cumy... Wszystko to sprawi, że poczują się ważne i potrzebne – a ty będziesz z dumą patrzeć, jak nabierają pewności siebie.

Rejsy rodzinne a bezpieczeństwo

Można powiedzieć, że na koniec zostawiliśmy najważniejszą kwestię: jak bezpiecznie żeglować z dziećmi? Tak naprawdę nie jest to skomplikowane – trzeba tylko pamiętać o kilku sprawach.

Pierwszą z nich jest wybór właściwej jednostki: sprawnej, wyposażonej w siatki ochronne na relingach i odpowiednio dużej (pamiętaj, że maluch, nawet jeśli śpi z rodzicami, liczony jest jak członek załogi).

Małe dzieci na jachcie potrzebują rozsądnego nadzoru – jeden dorosły przez cały czas powinien mieć na nie oko. Nie wolno angażować go do innych zadań. Warto też przemyśleć kwestię zakupu lub wypożyczenia kamizelek asekuracyjnych oraz szelek, które zapewnią maluchom bezpieczeństwo, a dorosłym – święty spokój.

 

 

 

The latest sailing advice from Charter Navigator

Najpiękniejsze porty w Chorwacji - przewodnik po najlepszych marinach

Wybierasz się w rejs i chcesz poznać najpiękniejsze miejsca w Chorwacji? W takim razie jesteś w odpowiednim miejscu! W poniższym kompendium wiedzy znajdziesz sprawdzone informacje na temat portów, wysp i innych atrakcji nad Adriatykiem. Dowiesz się też, jakie są zalety postoju w...

Czarteru jachtu dla rodzin z dziećmi - porady i wskazówki

Zastanawiasz się, czy żeglowanie z dziećmi to na pewno dobry pomysł? Chcesz wiedzieć, czy rejsy rodzinne bardzo różnią się od tych organizowanych wyłącznie z dorosłymi? Jeśli zmagasz się z tego rodzaju wątpliwościami, przeczytaj poniższy artykuł. Zawiera on wiele praktycznych...

Luksusowe jachty na wynajem - ile to kosztuje i gdzie szukać?

Podobają Ci się jachty luksusowe? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ich wyposażenia, parametrów oraz możliwości, jakie oferują? A może zastanawiasz się, czy taka ekstrawagancja, jak wynajem luksusowych jachtów, pozostaje w zasięgu Twoich możliwości finansowych? Jeśli chcesz...

Czy w niedziele zrobisz zakupy w Chorwacji?

Z początkiem lipca w Chorwacji weszło w życie nowe prawo dotyczące niedziel handlowych. Czy oznacza to, że teraz zrobienie zakupów na rejs będzie utrudnione? Niekoniecznie – przepisy przewidują sporo wyjątków. Sprawdźmy więc, jak to wygląda w praktyce i czy pomysł zakazu handlu w...

Roaming i numery kierunkowe, czyli jak nie zwariować za granicą.

You are trying to call a friend who is abroad and suddenly you hear the sentence: "There is no such number". Are you sure you entered the correct number? If so, there can be only one problem, i.e. the lack of an area code. That is why today we come to you with an entry that will help...

Catamaran or yacht - which type of boat to choose?

One of the "first world problems" is the annual dilemma of sailors going on a cruise - which is better: a yacht or a catamaran? If you are also struggling with this question (lucky guy!), then you are in the right place. Here you will find a brief overview of four important aspects that...

OUR BRANDS