Search criteria

2 years or less
3 - 4 years
5 - 6 years
7 - 8 years
9 - 10 years
more than 10 years
less than 10 m
10 - 12 m
13 - 15 m
16 - 18 m
more than 18 m
4 berths or less
5 - 6
7 - 8
9 - 10
11 or more berths
1 cabin
2 cabins
3 cabins
4 cabins
5 cabins
6 or more cabins
1 toilet
2 toilets
3 toilets
4 toilets
5 or more toilets
sailing yacht
luxury yacht
catamaran
motorboat
houseboat
gullet
insurance of security deposit
only on-line
only promotions

Tonga - yacht charter, tourist guide, descriptions, routes, photos

Yacht charter Tonga Archipelag Tonga jest jednym z najpiękniejszych akwenów żeglarskich, przyciągającym żeglarzy z całego świata. Zadrzewione i pagórkowate wyspy koralowe, usiane piaszczystymi plażami, otoczone krystalicznie czystą wodą z idealnymi warunkami do snorkelingu, pływania, opalania i przede wszystkim żeglowania. Nie jest zatem niespodzianką, że cudowne uroki rejsu na Tonga zostają głęboko w pamięci na całe życie.

Królestwo Tonga leży na archipelagu o tej samej nazwie, w Polinezji, na południowym Pacyfiku, w jednej trzeciej drogi pomiędzy Nową Zelandią a Hawajami, na południe od Samoa, na wschód od Fidżi. Składa się ze 171 wysp podzielonych na trzy główne grupy: Tongatapu, Ha'apai, Vava'u. Nuku’alofa na głównej wyspie Tongatapu jest stolicą tej monarchii konstytucyjnej. Wyspy Tonga są przeważnie niskimi koralowymi atolami, jedynie nieliczne są pochodzenia wulkanicznego z czynnymi wulkanami. Lasy pokrywają 11% powierzchni kraju. Żyje tu m.in. największy na świecie nietoperz - rudawka wielka, a także wiele gatunków ptaków. W sezonie od czerwca do listopada obszar stanowi ostoję ogromnych stad wielorybów humbaków, które często pływają za jachtami w towarzystwie nowo narodzonych młodych.

Archipelag znajduje się pod wpływem klimatu podrównikowego wilgotnego. Najlepiej odwiedzić wyspy w okresie od maja do października. Lato (listopad-kwiecień) to sezon huraganowych wiatrów, duchoty i deszczu. Średnia temperatura powietrza w styczniu wynosi 30°C, a w lipcu 25°C (w ciągu całego roku temperatura oscyluje wokół 24°C). Często występują cyklony tropikalne.

Wiatry z południowego wschodu wieją z siłą od 15 do 25 węzłów między majem a wrześniem. Natomiast latem północno-wschodnie wiatry osiągają od 10 do 20 węzłów. Żegluga odbywa się z celem w zasięgu wzroku, jednak należy zwracać uwagę na mapy, ze względu na liczne rafy koralowe. Skoki pływu to lekko ponad 0,9 m. Występujące tu prądy są raczej słabe, z wyjątkiem tych, które spotykamy w wąskich przejściach. Malownicze miejsca do postoju na kotwicy są dobrze chronione przed falami oceanu. Na wyspie znajdują się liczne kurorty i restauracje oraz bardzo serdeczni i przyjaźnie nastawieni autochtoni. Kpt. J. Cook podczas jednej ze swoich podroży w 1773 roku zauroczony gościnnością Tongijczyków, nazwał ten archipelag Friendly Islands, czyli Wyspy Szczęśliwe. Chciał w ten sposób opisać ludzi, których tam spotkał. Obok tongijskiej wersji polinezyjskiego, wszyscy mówią po angielsku. Bazą żeglarską południowego Pacyfiku jest naturalny port Neiafu, jeden z najbardziej malowniczych, głęboki i całkowicie osłonięty. Oprócz niego żeglarze znajdą dziesiątki innych bezpiecznych kotwicowiska.


Miasta / Porty / Mariny / Kotwicowiska

Vava’u - to najbardziej na północ wysunięta grupa wysp. Pagórkowate i zadrzewione wyspy koralowe składające się na Vava’u to prawdziwe klejnoty żeglarskie terenów Tonga. Kilometry białych plaż, rafy koralowe oraz krystalicznie czysta woda sprawiają, iż wyspy te są umieszczone na czele listy znakomitych miejsc do nurkowania. Posiadają one wiele pięknych lagun, białych plaż utworzonych z koralowego pisku i plantacje orzecha kokosowego. Jest tu mnóstwo pięknych miejsc do postoju na kotwicy, a odległości miedzy wyspami są niewielkie. Rafy zapewniają spokojną wodę, podczas gdy wiejące pasaty gwarantują wyśmienite żeglowanie praktycznie każdego dnia. Neiafu to główny port regionu, a w pobliżu usytuowane są wsie: Makave, Taoa, Toula i Vaimalo.

Eksplorując grupę wysp Vava’u warto odwiedzić: Port Maurelle - piękne i naturalne kotwicowisko oraz doskonałe miejsce wypadowe na dalszy rejs. Nieopodal Neiafu znajduje się wyspa Kapa ze słynną jaskinią Swallows (Swallows Cave). Ogromna laguna, tradycyjna wieś Tongan oraz kurort Club Hunga to atrakcje wyspy Hunga. N'uapapu słynie z fascynującej jaskini Mariner. Najlepsze miejsce do nurkowania na rafie znajduje się przy Mananita i Kenutu. Wyspy słyną również z bezpiecznych kotwicowisk i pięknych białych koralowych plaż. Nowy mini kurort z restauracją znajdziemy na małej, otoczonej piaszczystą plażą Mounu. Najczęściej fotografowaną i najpopularniejszą wyspą jest Nuku oraz przylegająco do niej Ava - doskonałe miejsce dla początkujących nurków i pływaków.


Ciekawostki i porady

 • Bezpośrednie loty do Tonga obsługiwane są przez następujące linie lotnicze: Air New Zealand, Air Pacific, Polynesian Airlines, Air Fiji, Samoa Air i Pacific Blue. Najwięcej połączeń mają Auckland (Nowa Zelandia) i Suwa (Fidżi). Większość lotów międzynarodowych ląduje na Fuamotu International Airport (ok. 15 km na południowy-wschód od Nukualofy) i międzynarodowym porcie lotniczym Lupepa'u (na wyspie Vava’u, gdzie znajduje się baza czarterowa). W grudniu i styczniu wielu pracujących za granicą mieszkańców Tonga wraca do domu, może być więc kłopot z rezerwacją biletu na samolot.
   
 • Obywatele polscy nie potrzebują wiz wjazdowych do Tonga. Urząd Imigracyjny Królestwa wpisał Polskę na listę państw, których obywatele mogą przebywać w tym kraju bez wizy, o ile ich pobyt nie przekroczy 30 dni.
   
 • Walutą obowiązującą na Tonga jest pa'anga (1 PLN = 0,65 pa'anga). Żywność i noclegi w Tonga należą do najtańszych na południowym Pacyfiku. Dzień pobytu na Tonga to koszt minimum 35 USD, ale lepiej nieć w zapasie drugie tyle, co pozwoli podziwiać ten kraj nieco bardziej. Z wymianą pieniędzy nie ma kłopotu w większych miastach. Banki otwarte są zazwyczaj od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00 – 16:00, ale w Nuku'alofie i Neiafu także w sobotę przed południem. Karty kredytowe są szeroko akceptowane, a od niedawna w Nuku'alofie działa też pierwszy bankomat. Napiwki i targowanie się nie są w zwyczaju.
   
 • Chociaż Tonga leży na południku około 174-175°W, czyli 6° od Międzynarodowej Linii Zmiany Daty (180°), to Tongijczycy właśnie, obok mieszkańców dalekiej Syberii, jako pierwsi na świecie witają nowy dzień. Linia zmiany daty na wysokości Tonga została tak wygięta na wschód, by objąć swym zasięgiem cale państwo.
   
 • Pierwszymi Europejczykami, którzy zawitali na wyspy Tonga byli: holenderscy podróżnicy Willem Schouten i Jacob Le Maire w 1616 roku, a następnie James Cook w latach 1773, 1774 i 1777, misjonarze z Londynu w 1794 i misjonarz kościoła metodystów Walter Lawrey w 1822 roku.
   
 • Królestwo Tonga jest jedynym państwem na Pacyfiku, które nigdy nie straciło niepodległości, nie wpadło pod jarzmo żadnego kolonialnego imperium. Jest jedyną monarchią na Pacyfiku (poza monarchiami pozostającymi w unii personalnej z Wielką Brytanią), a także jedyną należącą do brytyjskiej Wspólnoty Narodów (poza Zjednoczonym Królestwem). Władza królewska jest znacznie większa niż w monarchiach europejskich, a szacunek dla króla jest tak samo duży jak przed stuleciami i jest ściśle powiązany z tongijską tradycją.
   
 • W wielu językach polinezyjskich słowo "Tonga" oznacza "południe". Nazwa kraju pochodzi od słowa "Tongahahake" tłumaczenie "południowo", pierwotnie oznaczało, że "wiatr wieje z południowo-wschodniej części kraju".
   
 • Niezwykle surowo karane są wszelkie przestępstwa związane z narkotykami. Wysokie kary więzienia grożą za homoseksualizm. Zaleca się noszenie skromnego stroju, gdyż chodzenie po ulicy w niekompletnym ubraniu jest wykroczeniem.
   
 • Do najciekawszych i najbarwniejszych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych można zaliczyć:

  > Czerwiec (4): Dzień proklamowania niepodległości (1970);
  > Lipiec (4): najważniejsza z imprez to urodziny króla Taufa'ahau Tupou IV;
  > Lipiec: festiwal Heilala (nazwa kwiatu - narodowego symbolu Tonga). Po ulicach miast przystrojonych kwietnymi girlandami maszerują kolorowe pochody, odbywają się dziesiątki koncertów i pokazów tanecznych;
  > Wrzesień: do Tonga zjeżdżają się wędkarze z całego świata na słynne zawody w poławianiu tuńczyka.