Choose a sailing area
Departure
Cruise length
Age of the unit
from 0 to10 years
Unit length
from 2 to 10 ft
from 2 to 10 m
Berths
from 2 to 10
Cabins number
from 2 to 10
Number of toilets
from 2 to 10
Unit type
Any
Yacht type
Price in EUR

Zwrot jachtu po czarterze - procedura zdania jachtu „check-out"

Zwrot jachtu po czarterze - procedura zdania jachtu „check-out Nawet najwytrwalszy wilk morski musi kiedyś zejść na ląd i wrócić do domu – a to zwykle oznacza konieczność zwrotu jachtu armatorowi oraz zmierzenie się z procedurą „check-out”. Co zrobić, by przebiegła ona bezboleśnie, a co najważniejsze — bezkosztowo? Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę? Zaraz wszystko stanie się jasne.

Zanim nastąpi zwrot jachtu

Mimo iż procedura zdania jachtu odbywa się zwykle w sobotę, do macierzystego portu trzeba wrócić do już w piątek po południu. Pamiętajmy, że nie jest to wymysł mający utrudnić nam życie, bo w praktyce takie rozwiązanie jest korzystne dla każdej ze stron: armator wie, że kolejnego dnia łódź będzie gotowa dla nowej załogi, a my zyskujemy czas, by bez stresu przygotować się zwrot jachtu (a przy okazji oszczędzamy pieniądze, bowiem pierwszy i ostatni postów w porcie macierzystym jest darmowy).

Trzeba jednak pamiętać, że zanim bezpiecznie zacumujemy przy kei, należy jeszcze odwiedzić stację benzynową i zatankować do pełna. I tu może pojawić się pewien problem, zwłaszcza w szczycie sezonu – nasza załoga z pewnością nie będzie jedyną, która ma w bliskiej perspektywie zwrot czarterowanego jachtu; oznacza to, że przed dystrybutorami mogą tworzyć się kolejki, dlatego planując rozkład dnia, trzeba uwzględnić fakt, że możemy spędzić w nich nieco czasu.

Procedura zdania jachtu

Zwykle procedura „check-out” ma miejsce w godzinach porannych, przeważnie koło 9.00. Do tego momentu łódź musi opuścić zarówno cała załoga, jak i wszystkie jej bagaże, a także... śmieci. Przed zejściem na ląd należy więc dokładnie sprawdzić, czy na pewno nic nie zostawiliśmy w zakamarkach jachtu, ze szczególnym uwzględnieniem takich miejsc, jak:

  • luki,
  • jaskółki,
  • miejsca pod materacami.

Sama procedura „check-uot” w gruncie rzeczy przypomina check-in, czyli przejęcie jachtu przed rozpoczęciem rejsu. Polega ona na tym , że przedstawiciel armatora sprawdza stan łodzi, posiłkując się listą podpisaną przez obie strony na początku czarteru.

Jeśli okaże się, że wszystko jest w porządku, nie ma żadnych uszkodzeń czy braków, procedura zdania jachtu kończy się podpisaniem protokołu i zwrotem kaucji. A co, jeśli podczas naszego rejsu jednak doszło do jakichś usterek?

Mówić, czy nie mówić?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że po przeciwnej stronie też są ludzie. Dzięki temu zwrot jachtu przebiegnie w atmosferze wzajemnego zrozumienia, a ewentualne nieporozumienia zostaną wyjaśnione bez zbędnego stresu.

Krótko mówiąc: jeśli w czasie rejsu cokolwiek zepsuliśmy, zgubiliśmy, zarysowaliśmy – powiedzmy o tym wprost. Jeżeli sami uczciwie przyznamy się do poczynionej szkody, armator zwykle potraktuje nas znacznie łagodniej, niż w przypadku, gdy zobaczy, że ma do czynienia z oszustem.

Pamiętajmy również, że procedura zdania jachtu to dobry moment, by poinformować o usterkach w funkcjonowaniu łodzi, które leżą po stronie armatora: przepalona żarówka, brak znaczników na łańcuchu kotwicznym, niedostateczna ilość krawatów, niedostateczne wyposażenie apteczki czy skrzynki bosmańskiej – wszystko to są drobnostki, których właściciel łodzi może nie być świadomy. Jeśli podczas zwrotu jachtu powiemy mu o nich, ma szansę je naprawić, zwiększając poziom bezpieczeństwa kolejnej załogi. Któregoś dnia to my będziemy tą załogą — a może już byliśmy i nawet o tym nie wiemy?

Zwrot jachtu – newralgiczne punkty

Warto wiedzieć, że istnieją takie elementy, którym przedstawiciel armatora będzie się szczególnie dokładnie przyglądać podczas procedury check-out. Należą do nich:

  • liczba odbijaczy,
  • stan techniczny toalet,
  • żagle,
  • kadłub, w szczególności dziób i rufa.

Ponieważ nie wszystko widać z poziomu pokładu czy nabrzeża, zwykle podczas zwrotu jachtu armator zatrudnia nurka, który już w porcie schodzi pod wodę i sprawdza, czy na łodzi nie ma ewentualnych uszkodzeń. Ponieważ dziób i rufa należą do najbardziej narażonych na kontakt, zwykle jego uwaga koncentruje się właśnie tam.

Podsumowując: procedura check-out może przebiegać szybko, sprawnie i w miłej atmosferze – a to, czy rzeczywiście się tak stanie, zależy w dużej mierze od nas samych. Jeśli jesteśmy rzetelni i dbamy o łódź, a także czarterujemy ją od sprawdzonych armatorów, jest ogromna szansa, że zobaczymy naszą kaucję w całości i wrócimy do domu pełni wyłącznie dobrych wspomnień.

 

 

The latest sailing advice from Charter Navigator

Jedzenie na jachcie - co jeść podczas rejsu?

Głodny żeglarz to kiepski żeglarz – i dlatego właśnie kuk jest dla załogi równie ważny jak kapitan (ale nie mówcie mu o tym). A zatem - jak powinna być zorganizowana kuchnia na jachcie? Jakie jedzenie warto zabrać w rejs, by się nie zepsuło, a przy tym było smaczne, zdrowe i...

Zwrot jachtu po czarterze - procedura zdania jachtu „check-out

Nawet najwytrwalszy wilk morski musi kiedyś zejść na ląd i wrócić do domu – a to zwykle oznacza konieczność zwrotu jachtu armatorowi oraz zmierzenie się z procedurą „check-out”. Co zrobić, by przebiegła ona bezboleśnie, a co najważniejsze — bezkosztowo? Na jakie elementy...

Raty za czarter – jak je rozłożyć?

Zwyczajem jest, że płatności za czarter jachtu podzielone są na raty. Nie jest jednak powiedziane, jaki ma być ich rozkład: 50 na 50? 30 na 70? A co, jeśli ktoś nalega, by od razu zapłacić mu całość, oferując w zamian atrakcyjne upusty? Która z opcji jest najlepsza dla...

The most beautiful ports in Croatia - a guide to the best marinas

Are you going on a cruise and want to see the most beautiful places in Croatia? Then you've come to the right place! In the following compendium of knowledge you will find proven information about ports, islands and other attractions on the Adriatic. You will also learn about the advantages...

Yacht charter for families with children - tips and tricks

Are you wondering if sailing with children is really a good idea? Do you want to know whether family cruises are very different from those organized only with adults? If you are struggling with these kinds of doubts, read the article below. It contains a lot of practical information that will...

Luxury yachts for rent - how much does it cost and where to look?

Do you like luxury yachts? Do you want to learn more about their equipment, parameters and possibilities they offer? Or maybe you are wondering whether such an extravagance as renting a luxury yacht is within your financial reach? If you want to know the answers to these questions, read the...

OUR BRANDS